Måneskin – If I Can Dream

W sieci ukazała się nowa piosenka włoskiego zespołu Måneskin zatytułowana “If I Can Dream”. Artyści tym singlem promują film Elvis, a sam kawałek jest coverem nutki legendarnego wokalisty (utwór pierwotnie został wydany w 1968 roku). Elvis to amerykańsko-australijski dramat biograficzno-muzyczny w reżyserii Baza Luhrmanna. Światowa premiera filmu odbyła się 25 maja 2022 roku podczas 75. MFF w Cannes. Za scenariusz odpowiadali: Baz Luhrmann, Sam Bromell, Craig Pearce i Jeremy Doner. W rolach głównych zobaczymy Austina Butlera i Toma Hanksa. Jednym z kluczowych elementów promocyjnych filmu został soundtrack, na który trafiły nie tylko kawałki Elvisa, ale także różne muzyczne wariacje na temat twórczości Presleya w wykonaniu innych artystów, reprezentujących różne gatunki i style. Jednymi z zaproszonych do współpracy został Måneskin.

Elvis Aaron Presley (wym. [ˈpɹɛsli]; ur. 8 stycznia 1935 w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor. Wykonywał muzykę z pogranicza rocka, popu, country, rock and rolla czy rockabilly. Karierę muzyczną rozpoczął w 1954, kiedy to podjął współpracę z Samem Phillipsem, właścicielem wytwórni muzycznej Sun Records. Jako aktor zadebiutował rolą w filmie Kochaj mnie czule (1956). Przez większość lat 60. XX wieku grał w filmach i nagrywał do nich ścieżki dźwiękowe. W 1968 wrócił do śpiewania na żywo po siedmioletniej przerwie. W 1973 wziął udział w Aloha from Hawaii, pierwszym koncercie nadawanym przez satelitę. Pozostaje jedną z ważniejszych ikon popkultury XX wieku[źródło]Wikipedia. “If I Can Dream” w wykonaniu Elvisa Presley’a możecie obejrzeć i posłuchać na tej stronie.

Co mówią artyści o “If I Can Dream”:

Victoria: Baz [Luhrmann] contacted us, he thought of us for the movie, for the music, ‘cause he said that we could make a good version of “If I Can Dream” and what that song meant to Elvis at the time.
Damiano: We recorded live ’cause we wanted to keep the same vibe, like at the time, they recorded everything live — Måneskin, via ET Canada

Translator nam to przetłumaczył następująco:

Victoria: Baz [Luhrmann] skontaktował się z nami, pomyślał o nas z myślą o filmie, o muzyce, ponieważ powiedział, że możemy zrobić dobrą wersję „If I Can Dream” i co ta piosenka oznaczała dla Elvisa w tamtym czasie.
Damiano: Nagrywaliśmy na żywo, ponieważ chcieliśmy zachować ten sam klimat, tak jak wtedy, gdy nagrywali wszystko na żywo.

Damiano: We were talking about it with Baz Luhrmann, who had this really cool, super-smart idea, because it would have been so easy to give us an up-tempo song and go super rock-ish.
He saw that between the lines that we were going to be able to give something else to show the sweet side of Elvis. I think we did a great job!
The meaning of the song is very contemporary — It’s about uniting, it’s about peace, freedom, and happiness, and it’s coming out at the right moment. We’re really proud of what we did, and to be part of this project. I have a feeling it’s going to be amazing.
Thomas Raggi added: Elvis is an amazing artist, so it was great to just be able to contribute and pay tribute. We recorded the song in a really special moment during the writing sessions for the album.
— Måneskin, via NME

Translator nam to przetłumaczył następująco:

Damiano: Rozmawialiśmy o tym z Bazem Luhrmannem, który wpadł na ten naprawdę fajny, super mądry pomysł, ponieważ tak łatwo byłoby dać nam szybki utwór i stać się super rockowym.
Widział, że między wierszami będziemy mogli dać coś innego, aby pokazać słodką stronę Elvisa. Myślę, że wykonaliśmy świetną robotę!
Znaczenie piosenki jest bardzo współczesne – chodzi o zjednoczenie, chodzi o pokój, wolność i szczęście, i wychodzi we właściwym momencie. Jesteśmy naprawdę dumni z tego, co zrobiliśmy i bycia częścią tego projektu. Mam przeczucie, że będzie niesamowicie.
Thomas Raggi dodał: Elvis jest niesamowitym artystą, więc wspaniale było po prostu móc wnieść swój wkład i oddać hołd. Nagraliśmy piosenkę w naprawdę wyjątkowym momencie podczas sesji pisania albumu.

Gatunek nowej piosenki to Alternative Rock[źródło]discogs.com. Materiał napisał Walter Earl Brown. Kompozycja została wyprodukowana przez Måneskin oraz włoskiego producenta Fabrizio Ferraguzzo.

Kawałek został nagrany w Graceland, czyli kultowej posiadłości Elvisa.

Soundtrack Elvis (Original Motion Picture Soundtrack) jest utrzymany w gatunkach Pop, rock and roll, jazz, hip hop oraz rhythm and blues i zawiera 36 numerów.

Singiel “If I Can Dream” to następca singla “Supermodel”. Dodajmy, że kawałek “Supermodel” jest ostatnio popularny w polskich radiach. Nutka na liście AirPlay – Top (oficjalna lista stu piosenek najczęściej granych przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajęła, jak dotychczas, najwyższą pozycję numer 4.

Oficjalny teledysk do nowego utworu na YouTube ukazał się 17 czerwca 2022 roku. W chwili pisania tego artykułu klip ma 558 680 wyświetleń na YT.

Czy produkcja powtórzy sukces hitu Włochów pt. “Torna a casa”, który na YouTube ma już 153 mln wyświetleń? Zobaczymy. Dodajmy, że singiel “Torna a casa” znalazł się na szczycie listy FIMI we Włoszech i otrzymał certyfikat pięciokrotnej platyny[źródło]Wikipedia.

Måneskin jest aktualnie jednym z najpopularniejszych europejskich zespołów muzycznych. Wygrana na Eurowizji umożliwiła im nawet wyprzedzenie w statystykach tak kultowych formacji jak U2 czy Metallica[źródło]allaboutmusic.pl 16 czerwca 2021.

Przypomnijmy, że dotychczasową dyskografię albumów studyjnych kapeli zamyka wydany 19 marca 2021 roku krążek ‘Teatro d’ira: Vol. I’, który ukazał się nakładem wytwórni płytowej Sony Music. Album jest utrzymany w gatunku Rock i zawiera 8 numerów, które zachwycają od pierwszego przesłuchania. Materiał zdobył certyfikat czterokrotnie platynowej płyty. Po zwycięstwie Måneskina w Konkursie Piosenki Eurowizji 2021, krążek zaczął pojawiać się na cotygodniowych listach w całej Europie. Osiągnął pierwsze miejsce na fińskich, litewskich i szwedzkich listach albumów. Gdzie indziej osiągnął TOP5 na cotygodniowych listach albumów w całej Europie i znalazł się na szczycie brytyjskiej listy UK Rock & Metal Albums Chart.

“Teatro d’ira – Vol. 1 jest dla mnie jak na razie jednym z najlepszych albumów wydanych w tym roku. Piosenki tworzą spójną całość, słychać bardzo dobrą współpracę muzyków” – napisała Ewa Polaczkiewicz w recenzji wydawnictwa w serwisie allaboutmusic.pl i dała mu ocenę 9,5.

Krążek ‘Teatro d’ira: Vol. I’ to następca krążka studyjnego ‘Il ballo della vita’ (2018).

W przyszłym roku Måneskin ma wystapić w Polsce. Grupa ma dać koncert 12 maja 2023 w Warszawie (Torwar). Natomiast najbliższy koncert formacji ma się odbyć na wydarzeniu pn. Montreux Jazz Festival, które ma mieć miejsce w dniach 1-16 lipca 2022 w Montreux, Switzerland.

źródło: eskarock.pl, kultura.poinformowani.pl, discogs.com, | allaboutmusic.pl, Wikipedia, YouTube, songkick.com, i inne?

Posłuchaj tego nagrania w formacie MP3 na YouTube Music.

Obserwuj Nas w Google News
NowaPiosenka.pl