Sam Smith, Calvin Harris, Jessie Reyez – I’m Not Here to Make Friends

O utworze

Jakiś czas temu w sieci ukazała się wspólna nowa piosenka angielskiego piosenkarza Sama Smitha, szkockiego producenta Calvina Harrisa oraz kanadyjskiej piosenkarki Jessie Reyez zatytułowana “I’m Not Here to Make Friends”. To nie pierwsza współpraca Sama ze Szkotem – w 2018 roku ukazał się ich wspólny singiel zatytułowany “Promises”. Obaj artyści współtworzyli nutkę z Jessie Reyez, która również zapewniła dodatkowe wokale w kawałku. Jessie brała też udział w singlu “Gimme” (2023).

Nowy numer został wydany 27 stycznia 2023 roku jako czwarty singiel ze studyjnego krążka Anglika zatytułowanego ‘Gloria’, który ukazał się 27 stycznia 2023 roku nakładem wytwórni płytowej Capitol. Płyta jest utrzymana w gatunkach Pop, Adult Contemporary i Dance-Pop. Standardowa wersja albumu zawiera 13 numerów. Na anglojęzycznej Wikipedii możemy zobaczyć, że płyta znalazła się w TOP10 na 18 listach, w tym na pierwszym miejscu na 4 listach. Materiał na polskiej liście albumów (ZPAV) zajął pozycję numer 9, na liście UK Albums (OCC) numer 1, a na liście US Billboard 200 numer 7. ‘Gloria’ otrzymała generalnie pozytywne recenzje. W agregatorze recenzji Metacritic krążek otrzymał średni wynik 68/100, na podstawie 17 recenzji. Prestiżowy serwis Allmusic.com przyznał wydawnictwu ocenę 3 z 5 możliwych gwiazdek. Maura Johnston z Rolling Stone nazwała Glorię „Najgłębszym jak dotąd albumem Smitha”. Album zawiera gości takich jak Kim Petras, Koffee, Jessie Reyez i Ed Sheeran. Nad płytą pracowali wieloletni współpracownicy Anglika: Jimmy Napes, Stargate, Max Martin i ILYA. Materiał promować ma trasa koncertowa Gloria the Tour, która ma się rozpocząć 12 kwietnia 2023 roku w Sheffield, Anglia, a zakończyć 8 listopada 2023 roku w Auckland, Nowa Zelandia. Dodajmy, że trasa ma też zawitać do Polski – 2 czerwca 2023 ma się odbyć koncert w Warszawie na Służewcu (dostęp 12.03.2023).

“Gloria to dzieło, które miało ogromny potencjał na zostanie najlepszym albumem w karierze Sam Smithów. Mimo to, stanowi kawałek przyjemnej niezobowiązującej muzyki, przy której można spędzić parę przyjemnych chwil” – czytamy w recenzji wydawnictwa w serwisie allaboutmusic.pl.

[źródło]Wikipedia, allmusic.com, metacritic.com, rollingstone.com, allaboutmusic.pl

Gatunek nowej piosenki to Pop[źródło]https://www.shazam.com/pl/track/636745411/im-not-here-to-make-friends. Materiał napisali: Sam Smith, Mikkel Storleer Eriksen, Tor Erik Hermansen oraz Calvin Harris. Kompozycja została wyprodukowana przez Sama Smitha, StarGate i Calvina Harrisa[źródło]genius.com.

Kawałek został wyprodukowany przez Calvina Harrisa, StarGate, Jimmy’ego Napesa i Smitha, a wokale wykonali RuPaul i Jessie Reyez.

Utwór na liście Olia (Oficjalna Lista Airplay [obejmuje zestawienie utworów z największą liczbą słuchaczy w danym tygodniu w monitorowanych stacjach radiowych – lokalnych i ogólnopolskich. Nazwa Olia w 2023 roku zastąpiła nazwę AirPlay – Top]) zajął pozycję numer 12.[źródło]olis.pl Na anglojęzycznej Wikipedii możemy zobaczyć, że singiel znalazł się w TOP20 na 6 listach przebojów. Nutka na liście UK Singles (OCC) zajęła pozycję numer 23, na liście US Billboard Hot 100 numer 71, na liście US Adult Top 40 (Billboard) numer 25, a na liście US Mainstream Top 40 (Billboard) numer 24.

Teledysk do nowego utworu na YouTube ukazał się 27 stycznia 2023 roku. W chwili pisania tego artykułu klip ma 15 198 498 wyświetleń na YT. Wideoklip wyreżyserowała Tanu Muino (jest reżyserem wielu teledysków m.in. Elton John & Britney Spears: Hold Me Closer (2022), Post Malone & The Weeknd: One Right Now (2021), Normani Feat. Cardi B: Wild Side (2021)). Za zdjęcia odpowiadał Mykyta Kuzmenko.

Czy produkcja powtórzy sukces hitu 30-letniego artysty pt. „I’m Not The Only One”, który na Youtube ma już 1,5 mld wyświetleń? Zobaczymy. Na anglojęzycznej Wikipedii możemy zobaczyć, że singiel „I’m Not The Only One” znalazł się w TOP10 na 30 listach przebojów, w tym na pierwszym miejscu na 3 listach. Kawałek na liście AirPlay – Top (oficjalna lista stu [obecnie] piosenek najczęściej granych przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął pozycję numer 2. Nutka na liście UK Singles (OCC) zajęła pozycję numer 3, na liście US Billboard Hot 100 numer 5, na liście US Adult Contemporary (Billboard) numer 3, na liście US Adult Top 40 (Billboard) numer 3, na liście US Dance/Mix Show Airplay (Billboard) numer 11, na liście US Mainstream Top 40 (Billboard) numer 4, na liście US R&B/Hip-Hop Airplay (Billboard) numer 29, na liście US Rhythmic (Billboard) numer 10, a na liście US Rock Airplay (Billboard) numer 47. Materiał zdobył certyfikat siedmiokrotnie platynowej płyty (dostęp 10.12.2022)[źródło]Google, YouTube, Wikipedia.

Sam Smith jest jednym z najbardziej docenianych współczesnych artystów. Artysta dał się poznać szerszej publiczności za sprawą hitu “Latch” Disclosure, a następnie współpracując z Naughty Boy przy wielkim przeboju “La La La”, który dominował latem 2013 r. w rozgłośniach radiowych na całym świecie[źródło]rmf.fm. W artykule opublikowanym w serwisie jazzsoul.pl w dniu 27 stycznia 2023 roku czytamy: Sam Smith sprzedali ponad 37 milionów egzemplarzy albumów i 276 mln singli na całym świecie, a ich katalog liczy ponad 50 miliardów streamów”. Sam to pięciokrotni laureaci Grammy. Warto wspomnieć, że w serwisach strumieniowych na terenie Polski ostatnio popularna jest nutka artysty zatytułowana “Unholy”, której możecie posłuchać na tej stronie.[źródło]olis.pl

Najbliższy koncert artysty ma się odbyć 12 kwietnia 2023 w Sheffield, UK, Utilita Arena Sheffield, a kolejny 14 kwietnia 2023 w Dublin, Ireland, 3Arena.

Calvin Harris (właśc. Adam Richard Wiles; ur. 17 stycznia 1984 roku w Dumfries) – szkocki DJ i producent muzyczny, a także piosenkarz, gitarzysta i autor tekstów. Dużą popularnością na YouTube z jego produkcji cieszy się numer “This Is What You Came For” (ft. Rihanna), który ma już 2,6 mld wyświetleń. 5 sierpnia 2022 ukazał się jego album studyjny zatytułowany ‘Funk Wav Bounces Vol. 2’. Najbliższy jego koncert ma się odbyć na wydarzeniu pn. Coachella (Weekend One), które ma mieć miejsce w dniach 14-16 kwi 2023 w Indio, CA, US, a kolejny na wydarzeniu pn. Coachella (Weekend Two), które ma mieć miejsce w dniach 21-23 kwi 2023 w Indio, CA, US.

Jessica Reyez (ur. 12 czerwca 1991) to kanadyjska piosenkarka i autorka piosenek. Dużą popularnością na YouTube z jej produkcji cieszy się numer “Figures”, który ma już 106 mln wyświetleń. 16 września 2022 ukazał się jej krążek studyjny zatytułowany ‘Yessie’. Najbliższy jej koncert ma się odbyć na wydarzeniu pn. Dreamville Festival, które ma mieć miejsce w dniach 1-2 kwi 2023 w Raleigh, NC, US, a kolejny 29 kwietnia 2023 w Sacramento, CA, US, Discovery Park.

Wideo na YouTube

Teledysk dostępny jest na tej stronie.

Piosenka w innych serwisach streamingowych

http://samsmith.world/INHTMFID

Tekst nagrania “I’m Not Here to Make Friends”

Tekst piosenki dostępny jest na tej stronie.
Jeśli chcesz się wspomóc translatorem do przetłumaczenia tekstu tej kompozycji na język polski to skorzystaj z tej strony.

*Formy te to tzw. neutratywy

źródło: shazam.com, genius.com, olis.pl, allmusic.com, metacritic.com, rollingstone.com, allaboutmusic.pl, | cgm.pl, rmf.fm, jazzsoul.pl, Google, YouTube, Wikipedia, songkick.com, i inne?

Obserwuj Nas w Google News
NowaPiosenka.pl