Sam Smith, Kim Petras – Unholy

O utworze

Jakiś czas temu w sieci ukazała się wspólna nowa piosenka angielskiego piosenkarza Sama Smitha oraz niemieckiej piosenkarki Kim Petras zatytułowana “Unholy”. Kawałek został wydany 22 września 2022 roku jako drugi singiel z nadchodzącego czwartego studyjnego krążka Anglika zatytułowanego ‘Gloria’. Premiera płyty ma się odbyć 27 stycznia 2023 roku.

Gatunki nowej piosenki to Pop i EDM[źródło]Wikipedia. Materiał napisali Blake Slatkin, Cirkut, ILYA, Jimmy Napes, Kim Petras, Omer Fedi oraz Sam Smith. Kompozycja została wyprodukowana przez Blake’a Slatkina, Cirkuta, ILYA, Jimmy’ego Napesa, Omera Fedi i Sama Smitha[źródło]genius.com.

Kawałek na liście AirPlay – Top (oficjalna lista stu piosenek najczęściej granych przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął pozycję numer 24, a na liście AirPlay – Nowości (oficjalna lista pięciu najczęściej granych nowych piosenek przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął pozycję numer 5. Na anglojęzycznej Wikipedii możemy zobaczyć, że singiel znalazł się w TOP5 na 43 listach przebojów, w tym na pierwszym miejscu na 22 listach. Nutka na liście UK Singles (OCC) zajęła pozycję numer 1, na liście US Billboard Hot 100 numer 1 (Sam Smith stało* się tym samym pierwszą niebinarną osobą, a Kim Petras pierwszą transpłciową, które zdobyły najwyższe miejsce na tej liście), na liście US Adult Top 40 (Billboard) numer 7, na liście US Dance/Mix Show Airplay (Billboard) numer 1, na liście US Mainstream Top 40 (Billboard) numer 1, a na liście US Rhythmic (Billboard) numer 20. Materiał zdobył certyfikat platynowej płyty (stan na 10.12.2022). Kompozycja otrzymała nominację do nagrody Best Pop Duo/Group Performance na 65. dorocznej ceremonii rozdania nagród Grammy, co oznacza pierwszą nominację Sama Smitha od 2015 roku i pierwszą nominację Kim Petras w ogóle.

Oficjalny teledysk do nowego utworu na YouTube ukazał się 30 września 2022 roku. W chwili pisania tego artykułu klip ma 73 423 831 wyświetleń na YT i jest na pozycji nr 48 w kategorii najpopularniejszych teledysków z całego świata. Wideoklip wyreżyserowała Floria Sigismondi (artystka włoska, fotograf, reżyser. Jest najlepiej znana, oprócz swoich wystaw, z reżyserowania teledysków dla Christiny Aguilery, Muse, Interpol, The White Stripes, Davida Bowie, Sheryl Crow, The Cure, Björk, Amon Tobin i Marilyn Manson). Kierownikiem zdjęć do teledysku był Joel Honeywell. Obsada: Mąż: Henry Davis, Żona: Maren Bjorneseth.

Czy produkcja powtórzy sukces hitu 30-letniego artysty pt. „I’m Not The Only One”, który na Youtube ma już 1,5 mld wyświetleń? Zobaczymy. Na anglojęzycznej Wikipedii możemy zobaczyć, że singiel „I’m Not The Only One” znalazł się w TOP10 na 30 listach przebojów, w tym na pierwszym miejscu na 3 listach. Kawałek na liście AirPlay – Top (oficjalna lista stu [obecnie] piosenek najczęściej granych przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął pozycję numer 2. Nutka na liście UK Singles (OCC) zajęła pozycję numer 3, na liście US Billboard Hot 100 numer 5, na liście US Adult Contemporary (Billboard) numer 3, na liście US Adult Top 40 (Billboard) numer 3, na liście US Dance/Mix Show Airplay (Billboard) numer 11, na liście US Mainstream Top 40 (Billboard) numer 4, na liście US R&B/Hip-Hop Airplay (Billboard) numer 29, na liście US Rhythmic (Billboard) numer 10, a na liście US Rock Airplay (Billboard) numer 47. Materiał zdobył certyfikat siedmiokrotnie platynowej płyty (stan na 10.12.2022)[źródło]Google, YouTube, Wikipedia.

Sam Smith jest jednym z najpopularniejszych piosenkarzy na świecie. Artysta dał się poznać szerszej publiczności za sprawą hitu “Latch” Disclosure, a następnie współpracując z Naughty Boy przy wielkim przeboju “La La La”, który dominował latem 2013 r. w rozgłośniach radiowych na całym świecie[źródło]rmf.fm. Muzyk w całej swojej karierze zdobył cztery nagrody Grammy, trzy Brit Awards, trzy Billboard Music Awards, oraz po jednej American Music Award, Złoty Glob i Oscara[źródło]Wikipedia.

Przypomnijmy, że dotychczasową dyskografię albumów studyjnych muzyka zamyka krążek zatytułowany “Love Goes”, który ukazał się 30 października 2020 roku nakładem wytwórni płytowej Capitol. Płyta jest utrzymana w gatunkach Pop oraz dance-pop i zawiera 17 numerów. Jest to trzeci studyjny album wykonawcy. Na anglojęzycznej Wikipedii możemy zobaczyć, że płyta znalazła się w TOP20 na 21 listach. Krążek na polskiej liście albumów (ZPAV) zajął pozycję numer 14, na liście UK Albums (OCC) numer 2, a na liście US Billboard 200 numer 5 (stan na 10.12.2022). W agregatorze recenzji Metacritic krążek otrzymał średni wynik 64/100, na podstawie 13 recenzji, co oznacza „ogólnie pozytywne recenzje”. Prestiżowy serwis Allmusic.com przyznał wydawnictwu 3 z 5 możliwych gwiazdek. Materiał zdobył certyfikat platynowej płyty.

“Duża zmiana w brzmieniu, ale niekoniecznie w wydźwięku emocjonalnym. Tak właśnie prezentuje się Sam Smith na najnowszym albumie. […] Teksty nie są może skomplikowane, ale napisane ze smakiem, niestroniące od prostych, jasnych metafor, które i tak są miło odmianą, jak na standardy mainstreamowego popu. […] Nowy album to w znacznej mierze pozycja oparta na nowoczesnym brzmieniu popowym, syntezatorach i klasycznym rytmie na cztery” – napisano w recenzji płyty w serwisie muzyka.interia.pl.

Najbliższy koncert artysty ma się odbyć 12 grudnia 2022 w Philadelphia, PA, US, Wells Fargo Center, a kolejny 13 grudnia 2022 w Washington, DC, US, Capital One Arena.

Kim Petras, dawniej Tim Petras (ur. 27 sierpnia 1992 w Kolonii) – niemiecka piosenkarka działająca w Los Angeles. Jest uważana za jedną z najpopularniejszych otwarcie transpłciowych artystek. Dużą popularnością na YouTube z jej produkcji cieszy się numer “Heart to Break”, który ma już 16 mln wyświetleń. Przypomnijmy, że dotychczasową dyskografię albumów studyjnych wykonawczyni zamyka wydany 1 października 2019 roku krążek ‘Turn Off the Light’. Najbliższy koncert artystki ma się odbyć 13 grudnia 2022 w Washington, DC, US, Capital One Arena,a kolejny 15 grudnia 2022 w Atlanta, GA, US, Power 96.1’s Jingle Ball.

*Formy te to tzw. neutratywy
źródło: | viva.pl, rmf.fm, muzyka.interia.pl, Google, YouTube, Wikipedia, songkick.com, i inne?

Wideo z YouTube

Teledysk dostępny jest na tej stronie.

Kompozycja w YouTube Music

Te nagranie dostępne jest na tej stronie.

Tekst nagrania “Unholy”

Tekst piosenki dostępny jest na tej stronie.
Jeśli chcesz się wspomóc translatorem do przetłumaczenia tekstu tej kompozycji na język polski to skorzystaj z tej strony.

Obserwuj Nas w Google News
NowaPiosenka.pl