Taco Hemingway – Michael Essien Birthday Party

Jakiś czas temu w sieci ukazała się nowa piosenka polskiego rapera Taco Hemingway’a zatytułowana “Michael Essien Birthday Party”. Kawałek to pierwszy singiel, który zapowiadał najnowszy studyjny krążek artysty zatytułowany “Europa”. Płyta ukazała się 4 września 2020 roku nakładem wytwórń płytowych Taco Corp oraz 2020. album jest utrzymany w gatunkach hip-hop, trap oraz pop-rap i zawiera 13 numerów. Producentami materiału są: Rumak · Borucci · Zeppy Zep · Deemz · Lanek · Keeko · 2latefor · D3W · @atutowy · Partyka. Wydawnictwo zadebiutowało na 2. miejscu polskiej listy sprzedaży – OLiS. Krążek spotkał się ze średnim przyjęciem krytyków muzycznych. Recenzenci chociaż wyróżnili poszczególne kawałki, zarzucili albumowi brak wyrazu. Płyta odniosła mniejszy sukces komercyjny niż poprzednie materiały, chociaż również spory. Wydawnictwo rozeszło się w ponad 15 000 egzemplarzach i był to dziewiąty najlepiej sprzedający się album 2020 roku w Polsce. Materiał pokrył się złotem.

“Najnowsza pozycja Taco Hemingwaya jest tak drastycznie inna od tego, co usłyszeliśmy na Jarmarku – zarówno muzycznie, jak i tekstowo – że wręcz trudno było mi się przestawić na tą drugą stronę. Czy to jednak rzeczywiście coś zupełnie świeżego w twórczości rapera? Nie powiedziałabym. Lirycznie to trochę powtórka z Cafe Belgi – Europa zdaje się być zbiorem myśli artysty, dotyczących sławy, mediów, pieniędzy, czy ogólnie rzecz biorąc – społeczeństwa” – napisano w recenzji płyty w serwisie allaboutmusic.pl i dano jej ocenę 4,5 gwiazdek na pięć możliwych.

Gatunki nowej piosenki to hip-hop i trap. Autorem tekstu jest Taco Hemingway. Kompozycja została wyprodukowana przez Zeppy Zep i Keeko. Kim jest tytułowy Michael Essien? Chodzi o Michaela Essiena, piłkarza z Ghany, który w sezonie 2012-2013 został wypożyczony z drużyny Chelsea do Realu Madryt. W refrenie jest nawiązanie do moonwalka, czyli ruchu tanecznego, który stał się znakiem rozpoznawczym Michaela Jacksona. Taco wspomina też o „ostatnim tańcu” Michaela Jordana. Chodzi o sezon 1997–1998 koszykarskiej ligii NBA, w której drużyna Chicago Bulls grała z nim w składzie po raz ostatni.

Wideo do nowego utworu na Youtube ukazało się 29 lipca 2020 roku. W dniu 14.04.2021 klip ma 5 000 981 wyświetleń na YT. Wideoklip pojawił się w dniu 30. urodzin Taco.

W opisie pod wideo napisano:

“Sam nie wiem jak to się stało, ale w zeszłym tygodniu jak grom z jasnego nieba naszła mnie ochota na zrobienie prostej urodzinowej piosenki.
“MICHAEL ESSIEN BIRTHDAY PARTY” jest pierwszym singlem zapowiadającym nadchodzącą płytę o tytule “EUROPA”. Album powstawał symultanicznie z “JARMARKIEM” i tak też będzie wydany. Praca nad “EUROPĄ” była dla mnie sposobem na odetchnięcie od ciężkawych i dusznych tematów podejmowanych na “JARMARKU”. Pierwszy singiel z “JARMARKU”, “Polskie Tango”, był utworem pisanym pieczołowicie i doskonalonym przez kilka miesięcy. “MICHAEL ESSIEN BIRTHDAY PARTY” powstał zaś w warunkach niezwykle spontanicznych na przestrzeni raptem kilku dób. Sądzę, że obie formy robienia muzyki są równie istotne i potrzebne, zarówno twórcom jak i słuchaczom.
Ze względu na różny charakter dwóch projektów, zdecydowaliśmy się wydać je osobno i pozostawić słuchaczowi/słuchaczce decyzję, który zechce zakupić.
“JARMARK” trzymał mnie w tematycznych ryzach, zmuszał do skupienia na poruszonym temacie. “EUROPA” dawała mi pole do folgowania, podśpiewywania, ponarzekania i popierdolenia, tak jak robię to dokładnie w tym momencie.
Z późnoletnimi pozdrowieniami,
Filip”

Czy produkcja powtórzy sukces hitu Taco pt. “Deszcz na betonie”, który na Youtube ma już 46 mln wyświetleń? Zobaczymy. Dodajmy, że singiel “Deszcz na betonie” był grany w wielu radiach w kraju, docierając do wysokich miejsc na listach przebojów. Kompozycja została dobrze przyjęta przez krytyków muzycznych. Animowany wideoklip promujący nutkę, został wybrany Najlepszym teledyskiem roku 2016 na Festiwalu Yach Film.

Taco Hemingway to aktualnie jedno z największych nazwisk w polskiej muzyce popularnej. Kariera 29-letniego artysty nabrała rozpędu po znakomitym występie na festiwalu Open’er w 2015 roku oraz, gdy jego numer “Następna stacja” uplasował się na 1. miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Wykonawca wraz z Quebonafide tworzy duet Taconafide. Taco wspólnie z Dawidem Podsiadło, był laureatem w kategorii “Muzyka popularna” w plebiscycie O!Lśnienia – Nagrody kulturalne Onetu i miasta Krakowa w 2020 r. Artyści otrzymali nagrodę za stworzenie wyróżniającego się duetu oraz koncert, który stał się niezapomnianym wydarzeniem muzycznym. Taco Heminingway to pierwszy polski artysta, którego kawałki odsłuchano na Spotify ponad miliard razy

Posłuchaj tego nagrania w formacie MP3 na Spotify lub YouTube Music.
źródło: allaboutmusic.pl, 4fun.tv, | muzyka.interia.pl, kultura.onet.pl, noizz.pl, YouTube, Wikipedia, i inne?
Artykuł zaktualizowany w dniu 15.04.2021.

Obserwuj Nas w Google News
NowaPiosenka.pl