Ed Sheeran – Overpass Graffiti

Jakiś czas temu w sieci ukazała się nowa piosenka brytyjskiego piosenkarza Eda Sheerana zatytułowana “Overpass Graffiti”. Kawałek został wydany przez Asylum i Atlantic Records 29 października 2021 roku, jako trzeci singiel z piątego krążka studyjnego artysty zatytułowanego “=” (en.: “equals”, pl.: “równa się”). Wydawnictwo ukazało się 29 października 2021 roku nakładem wytwórń płytowych Atlantic i Asylum. Album jest utrzymany w gatunkach pop i R&B. Standardowa edycja płyty zawiera 14 numerów. Materiał zdobył certyfikat platynowej płyty. Wydawnictwo osiągnęło pierwsze miejsce w Australii, Belgii, Kanadzie, Danii, Francji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Litwie, Holandii, Nowej Zelandii, Szkocji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Krążek na polskiej liście albumów ZPAV zajął, jak dotychczas, najwyższą pozycję numer 3. Po wydaniu “=” otrzymał mieszane recenzje od krytyków muzycznych, którzy docenili pojawiające się eksperymenty dźwiękowe Sheerana, ale mimo to skrytykowali jego produkcję. W agregatorze recenzji Metacritic krążek otrzymał średni wynik 59/100, na podstawie 13 recenzji. Prestiżowy serwis Allmusic.com przyznał wydawnictwu ocenę 3,5 z 5 możliwych gwiazdek.

“Wydaje mi się, że Equals jest i będzie swego rodzaju podsumowaniem całej twórczości Sheerana, zbiorem bezpiecznych kawałków, które domykają klamrą matematyczną sagę w dziejach Eda” – napisała Patrycja Szydlak w recenzji krążka w serwisie allaboutmusic.pl i dała mu ocenę 3,5 na 5 możliwych gwiazdek.

„Ed Sheeran ewoluując jako artysta nie boi się wkraczać na nowe terytorium. Płyta będąca następcą „÷” (Divide), to próba oszacowania własnego życia i ludzi, którzy je wypełniają. […] Muzycznie „=” to bogata paleta od charakterystycznych dla Eda gitarowych utworów i ballad na najwyższym poziomie, po mocniejsze, pełne euforii produkcyjne momenty” – napisano w informacji prasowej.

Świąteczna edycja albumu została wydana 3 grudnia 2021 roku. Zawiera jedyny gościnny występ innego angielskiego piosenkarza i autora piosenek Eltona Johna w nutce „Merry Christmas”, podczas gdy standardowa edycja płyty nie ma żadnych gościnnych występów.

Gatunek nowej piosenki to Pop. Materiał napisali: Ed Sheeran, Johnny McDaid oraz Fred again… Kompozycja została wyprodukowana przez Freda again.., Johnny’ego McDaida i Eda Sheerana.

Ed Sheeran o nutce powiedział następująco:

The song’s about a breakup that was years ago. You still hold on to the memory of that and it will never fade, like graffiti on the overpass. Originally, this song was a power ballad, it was very slow. Then Fred said, ‘Have you ever thought about making it double time?’ It gave it new life.

Kawałek na liście AirPlay – Top (oficjalna lista stu piosenek najczęściej granych przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął, jak dotychczas, najwyższą pozycję numer 22, a na liście AirPlay – Nowości (oficjalna lista pięciu najczęściej granych nowych piosenek przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął pozycję numer 3. Materiał zdobył certyfikat złotej płyty.

Singiel “Overpass Graffiti” to następca singla “Shivers”.

Oficjalny teledysk do nowego utworu na YouTube ukazał się 29 października 2021 roku. W chwili pisania tego artykułu klip ma 36 446 459 wyświetleń na YT. Wideoklip wyreżyserował Jason Koenig, który wcześniej wyreżyserował oficjalne teledyski do “Shape of You”, “Galway Girl”, “Perfect”, “South of the Border” i “Put It All on Me”. Wideoklip przedstawia emerytowanego zawodowego zapaśnika sumo Yamamotoyama Ryūtę (nazywanego „Yama”), który po raz pierwszy pojawia się pod koniec klipu zapraszając Eda Sheerana na przejażdżkę autobusem, a także pojawia się w nim amerykański aktor Emilio Rivera. Na koniec podczas napisów końcowych został odtworzony fragment japońskiego coveru przeboju Eda Sheerana „Shape of You” japońskiej piosenkarki MARINY.

Czy produkcja powtórzy sukces hitu 30-letniego Brytyjczyka pt. “Shape of You”, który na Youtube ma już 5,6 mld wyświetleń? Zobaczymy. Dodajmy, że kawałek „Shape of You” zajął pierwsze miejsce na listach singli 34 krajów, w tym US Billboard Hot 100 (później stając się najlepiej wykonaną piosenką 2017 roku), a także na listach singli w Wielkiej Brytanii, Australii i Kanadzie. Utrzymał się na pierwszym miejscu przez rekordową liczbę 16 kolejnych tygodni na Canadian Hot 100, a także 14 kolejnych tygodni na brytyjskiej liście singli i 12 kolejnych tygodni na liście Billboard Hot 100. 10 grudnia 2018 r. nutka stała się pierwszą kompozycją, która dotarła do 2 miliardów strumieni na Spotify. W artykule opublikowanym w dniu 2017-09-24 w serwisie allaboutmusic.pl czytamy: Shape Of You z wynikiem 1,318,420,396 odtworzeń jest już najczęściej odtwarzaną piosenką na Spotify. Wygrywa z One Dance Drake’a, które na Spotify przesłuchano już 1,317,143,742 razy. Była to również najczęściej odtwarzana piosenka dekady na Spotify z 2,4 miliardami strumieni do grudnia 2019 r. Był to najlepiej sprzedający się kawałek 2017 roku i dekady w Wielkiej Brytanii. Nutka była najlepiej sprzedającą się kompozycją roku 2017 i drugą najlepiej sprzedającą się piosenką cyfrową na świecie. W 2019 roku kawałek został uznany za utwór numer jeden na liście Billboard Mainstream Top 40 w dekadzie 2010 roku. „Shape of You” był nominowany do brytyjskiego singla roku i brytyjskiego teledysku roku podczas Brit Awards 2018. Nutka zdobyła nagrodę Grammy w kategorii Best Pop Solo Performance na 60. dorocznym rozdaniu nagród Grammy. W 2018 roku Billboard uznał „Shape of You” za dziewiątą najbardziej udaną kompozycję wszechczasów, gdy magazyn świętował 60. rocznicę powstania Hot 100. Kawałek na liście AirPlay – Top (oficjalna lista stu piosenek najczęściej granych przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął najwyższą pozycję numer 1, a także na polskiej liście Dance Top 50 zajął najwyższą pozycję numer 1. Materiał zdobył certyfikat diamentowej płyty.

Ed Sheeran to jeden z najpopularniejszych wokalistów na świecie. W ostatnich latach artysta nagrał mnóstwo przebojów i sprzedał miliony płyt. Ed karierę muzyczną zaczął w 2005 roku. Jego kariera przyspieszyła, gdy nagrał piosenkę przewodnią noszącą tytuł “I See Fire”. Ed Sheeran w przyszłym roku ma dać dwa koncerty w Polsce. Artysta ma wystąpić 25 i 26 sierpnia 2022 na PGE Narodowy w Warszawie. Natomiast najbliższy koncert muzyka ma się odbyć 8 lut 2022 na wydarzeniu pn. The BRIT Awards, Live Stream.

Wideo dostępne jest na tej stronie.
źródło: allaboutmusic.pl, bestsellery.zpav.pl, | allaboutmusic.pl, radiozet.pl, plotek.pl, Wikipedia, songkick.com, i inne?

Obserwuj Nas w Google News
NowaPiosenka.pl