Mata – Patoprohibicja (28.01.2022)

Jakiś czas temu w sieci ukazała się nowa piosenka polskiego rapera Maty zatytułowana “Patoprohibicja (28.01.2022)”. W singlu tym artysta kontynuuje walkę o depenalizację marihuany w Polsce. W kompozycji krytykowane są obecne przepisy prawa oraz polscy policjanci, którzy zostali przedstawieni w kontrowersyjny sposób. Nutka powstała w ramach działalności Fundacji 420, której powstanie ogłoszono 20 kwietnia. Jej promocja rozpoczęła się od kawałków, które Mata nagrał na Jamajce wspólnie z Young Leosią.

“28.01.2022 – to miał być zwyczajny piątek. Nikt nie spodziewał się, że wydarzenia tamtego wieczoru przejdą do historii. Michał M. został zatrzymany przez warszawską policję. Teraz w swoim najnowszym kawałku ‘Patoprohibicja (28.01.2022)’ – czytamy w oficjalnej zapowiedzi SBM Label.

Gatunek nowej piosenki to hip-hop/rap. Autorem tekstu jest Mata. Kompozycja została wyprodukowana przez Flory, Matę, Francisa i Pedro.

W numerze Mata ze szczegółami opisuje, jak wyglądało styczniowe zatrzymanie. Kawałek kończy się zaskakującą deklaracją: 2-0-4-0 M.A.T na prezydenta.

Teledysk do nowego utworu na YouTube ukazał się 27 maja 2022 roku. W chwili pisania tego artykułu klip ma 13 395 893 wyświetleń na YT i jest na pozycji NR 17 W KATEGORII NAJPOPULARNIEJSZYCH TELEDYSKÓW. Wideoklip wyreżyserował Maciek Adamczak.

W opisie pod wideo czytamy:

“Fundacja 420 to przestrzeń dla wszystkich fanów muzyki, którzy chcą przyłączyć się do ruchu na rzecz depenalizacji marihuany w Polsce. Aby nas wspierać, wystarczy nas słuchać.”

Czy produkcja powtórzy sukces hitu 21-letniego artysty pt. “Kiss cam (podryw roku)”, który na Youtube ma już 76 mln wyświetleń? Zobaczymy. Dodajmy, że singiel okazał się przebojem numer jeden w Polsce w serwisach Spotify, Apple Music oraz iTunes. Na Spotify nutkę w w ciągu pierwszych 24 godzin od premiery odsłuchano ponad 700 tysięcy razy. Numer trafił na globalną listę Global 200 Excl. US (czyli kawałków spoza Stanów Zjednoczonych) magazynu „Billboard”. Nutka Maty jest pierwszą polskojęzyczną kompozycją, która znalazła się na tej liście. Kawałek na liście AirPlay – Top (oficjalna lista stu piosenek najczęściej granych przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął pozycję numer 37, a na liście AirPlay – Nowości (oficjalna lista pięciu najczęściej granych nowych piosenek przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął pozycję numer 3[źródło]Wikipedia.

Mata jest jednym z najpopularniejszych raperów w Polsce[źródło]open.fm 1-10-2021. Artysta za sprawą produkcji “Patointeligencja” bez pardonu wszedł na muzyczny rynek i zyskał miano jednego z najważniejszych głosów młodego pokolenia[źródło]kultura.onet.pl 1.04.2021.

Przypomnijmy, że dotychczasową dyskografię albumów studyjnych muzyka zamyka wydany 1 października 2021 roku krążek ‘Młody Matczak’, który ukazał się nakładem wytwórni płytowej SBM Label. Album jest utrzymany w gatunkach hip-hop oraz trap. Płyta zawiera 21 numerów. Jest to jego drugi album studyjny. Materiał zdobył certyfikat diamentowej płyty. Album w sześć godzin od uruchomienia preorderu sprzedał się w 15 tysiącach egzemplarzy, zyskując status złotego. Materiał był najczęściej odsłuchiwaną płytą polskiego artysty na platformie streamingowej Spotify w 2021. Wydawnictwo zadebiutowało na 1. miejscu polskiej listy sprzedaży – OLiS. “Młody Matczak” to płyta poświęcona okresowi wchodzenia w dorosłość[źródło]Wikipedia i wirtualnemedia.pl.

“Młody Matczak” to podobnie jak w przypadku “100 dni do matury” album, który próbuje uchwycić to, co dzieje się u Maty tu i teraz – napisano o krążku w serwisie open.fm.

“Trudno jednoznacznie ocenić tę płytę. Jedna osoba powie, że to płyta roku a druga nazwie ją kompletną porażką. Ja mogę śmiało powiedzieć, że dostałem więcej niż oczekiwałem, ale zabrakło mi jednak tej pełnej dojrzałości w tekstach, której mogliśmy się spodziewać po wydanych singlach. Mimo tego płyty słucha się naprawdę przyjemnie i na pewno będę wracał do poszczególnych pozycji z tego albumu” – napisał Antoni Szot w recenzji krążka w serwisie meteor.amu.edu.pl.

Krążek ‘Młody Matczak’ to następca krążka studyjnego ‘100 dni do matury’ (2020).

Najbliższy koncert muzyka ma się odbyć 14-07-2022 w miejscowości Wrocław, a kolejny 23-07-2022 w miejscowości Kraków.

Wideo dostępne jest na tej stronie.
źródło: muzyka.interia.pl, open.fm, | open.fm, kultura.onet.pl, wirtualnemedia.pl, meteor.amu.edu.pl, YouTube, Wikipedia, koncertomania.pl, i inne?

Obserwuj Nas w Google News
NowaPiosenka.pl