Mata – Szafir

Jakiś czas temu w sieci ukazała się nowa piosenka polskiego rapera Maty zatytułowana “Szafir”. Singiel promuje najnowszy krążek artysty zatytułowany “Młody Matczak”, który ukazał się 1 października 2021 roku nakładem wytwórni płytowej SBM Label. Album jest utrzymany w gatunkach hip-hop oraz trap. Płyta zawiera 21 numerów. Jest to jego drugi album studyjny. Materiał zdobył certyfikat diamentowej płyty. Album w sześć godzin od uruchomienia preorderu sprzedał się w 15 tysiącach egzemplarzy, zyskując status złotego. Materiał był najczęściej odsłuchiwaną płytą polskiego artysty na platformie streamingowej Spotify w 2021. Wydawnictwo zadebiutowało na 1. miejscu polskiej listy sprzedaży – OLiS. “Młody Matczak” to płyta poświęcona okresowi wchodzenia w dorosłość.

“Młody Matczak” to podobnie jak w przypadku “100 dni do matury” album, który próbuje uchwycić to, co dzieje się u Maty tu i teraz – napisano o krążku w serwisie open.fm.

“Trudno jednoznacznie ocenić tę płytę. Jedna osoba powie, że to płyta roku a druga nazwie ją kompletną porażką. Ja mogę śmiało powiedzieć, że dostałem więcej niż oczekiwałem, ale zabrakło mi jednak tej pełnej dojrzałości w tekstach, której mogliśmy się spodziewać po wydanych singlach. Mimo tego płyty słucha się naprawdę przyjemnie i na pewno będę wracał do poszczególnych pozycji z tego albumu” – napisał Antoni Szot w recenzji krążka w serwisie meteor.amu.edu.pl.

Gatunek nowej piosenki to Hip Hop/Rap. Autorem tekstu jest Mata. Kompozycja została wyprodukowana przez Trooh Hippi.

Nutka wyróżnia się naprawdę mocno dopieszczonym teledyskiem. Dostajemy wizualny storytelling, który dość luźno koresponduje z tekstem kawałka. Wideoklip opowiada o miłosnej historii Maty i Anji Rubik zaklętej w ciało syreny morskiej.

Singiel „Szafir” to następca singla „Szmata”.

Teledysk do nowego utworu na YouTube ukazał się 10 października 2021 roku. W chwili pisania tego artykułu klip ma 29 799 281 wyświetleń na YT. Wideoklip wyreżyserował Maciej Adamczak. Kierownikiem zdjęć do teledysku był Aleksy Kubiak. Scenariusz napisali Maciej Adamczak, Sara Faruque i Marta Bijan. W klipie wystąpili m.in. Michał “Mata” Matczak, modelka Anja Rubik (wcielająca się w syrenę) oraz Tomasz Kot (który wciela się w sprzedawcę kwiatów). Wideoklip w zaledwie kilka godzin zwrócił uwagę ponad 500 tys. osób.

Czy produkcja powtórzy sukces hitu 21-letniego artysty pt. “Kiss cam (podryw roku)”, który na Youtube ma już 67 mln wyświetleń? Zobaczymy. Dodajmy, że singiel okazał się przebojem numer jeden w Polsce w serwisach Spotify, Apple Music oraz iTunes. Na Spotify nutkę w w ciągu pierwszych 24 godzin od premiery odsłuchano ponad 700 tysięcy razy. Numer trafił na globalną listę Global 200 Excl. US (czyli kawałków spoza Stanów Zjednoczonych) magazynu „Billboard”. Nutka Maty jest pierwszą polskojęzyczną kompozycją, która znalazła się na tej liście. Kawałek na liście AirPlay – Top (oficjalna lista stu piosenek najczęściej granych przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął najwyższą pozycję numer 37, a na liście AirPlay – Nowości (oficjalna lista pięciu najczęściej granych nowych piosenek przez stacje radiowe w Polsce, publikowana co tydzień) zajął pozycję numer 3.

Mata jest jednym z najpopularniejszych raperów w Polsce. Artysta za sprawą produkcji “Patointeligencja” bez pardonu wszedł na muzyczny rynek i zyskał miano jednego z najważniejszych głosów młodego pokolenia. Najbliższy koncert muzyka ma się odbyć 11-08-2022 w Płocku.

Wideo dostępne jest na tej stronie.
źródło: muzyka.interia.pl, goingapp.pl, dziendobry.tvn.pl, | open.fm, kultura.onet.pl, wirtualnemedia.pl, meteor.amu.edu.pl, YouTube, Wikipedia, koncertomania.pl, i inne?

Obserwuj Nas w Google News
NowaPiosenka.pl