Shakira, Ozuna – Monotonía

O utworze

Jakiś czas temu w sieci ukazała się wspólna nowa piosenka kolumbijskiej piosenkarki Shakiry oraz portorykańskiego piosenkarza Ozuny zatytułowana “Monotonía”. Kawałek ten to drugi singiel z nadchodzącego dwunastego albumu studyjnego artystki. Nutka nawiązuje do poprzedniego singla Shakiry „Te Felicito” z kwietnia 2022 roku.

Gatunek nowej piosenki to Bachata. Materiał napisali: Shakira, Ozuna, Albert Hype, Ciey, KEITYN, Noise Up oraz Sergio Robledo. Kompozycja została wyprodukowana przez Alberta Hype, Ciey, KEITYN, Noise Up i Shakire.

Na anglojęzycznej Wikipedii możemy zobaczyć, że singiel znalazł się w TOP10 na 29 listach przebojów, w tym na pierwszym miejscu na 6 listach. Nutka na liście US Billboard Hot 100 zajęła pozycję numer 65, na liście US Hot Latin Songs (Billboard) numer 3, na liście US Latin Digital Song Sales (Billboard) numer 1, na liście US Latin Airplay (Billboard) numer 1, a na liście US Tropical Airplay (Billboard) również numer 1 (dostęp 12.01.2023).

Singiel “Monotonía” to następca singla “Don’t You Worry” (nagranego wraz z Black Eyed Peas i Davidem Guetta).

Oficjalny teledysk do nowego utworu na Youtube ukazał się 20 października 2022 roku. W chwili pisania tego artykułu klip ma 157 504 822 wyświetleń na YT i jest na pozycji NR 87 w kategorii najpopularniejszych teledysków z całego świata. Wideoklip wyreżyserowali Jaume de la Iguana and Shakira (Jaume de Laiguana nagrał też wiele innych teledysków Kolumbijki). Teledysk nakręcono w Manresie.

Wideo na YouTube

Teledysk dostępny jest na tej stronie.

Piosenka w innych serwisach streamingowych

https://tiny.pl/d51xd

Tekst nagrania “Monotonía”

Tekst piosenki dostępny jest na tej stronie.
Jeśli chcesz się wspomóc translatorem do przetłumaczenia tekstu tej kompozycji na język polski to skorzystaj z tej strony.

Artysta/ści

Shakira to jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie[źródło]viva.pl 26 lipca 2021. Kariera Shakiry jest pełna sukcesów. Wydała 11 studyjnych krążków, grała koncerty na całym świecie, współpracowała z wieloma znanymi gwiazdami, otrzymała wiele nagród, w tym trzy Grammy[źródło]radiozet.pl i Wikipedia. Międzynarodową popularność przyniosły artystce hity „Whenever, Whenever”, „Underneath Your Clothes”, „Waka Waka” czy „Hips Don’t Lie”[źródło]zloteprzeboje.tuba.pl. Dużą popularnością na YouTube z produkcji 45-letniej Kolumbijki cieszy się numer “Waka Waka (This Time for Africa)”, który ma już 3,4 mld wyświetleń. Dodajmy, że singiel “Waka Waka (This Time for Africa)” był oficjalnym utworem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010. Kawałek stał się międzynarodowym hitem. Na anglojęzycznej Wikipedii można zobaczyć, że nutka znalazła się w TOP10 na 25 listach przebojów (2010-2011), w tym na pierwszym miejscu znalazła się na 16 listach . Kawałek na polskiej liście AirPlay – Top 20 zajął pozycję numer 1, na liście UK Singles (OCC) numer 21, na liście US Billboard Hot 100 numer 38, na liście US Hot Latin Songs (Billboard) numer 2, a na liście US Tropical Airplay (Billboard) numer 4 (dostęp 12.01.2023). Materiał zdobył certyfikat dziewięciokrotnie platynowej płyty[źródło]Google, YouTube, Wikipedia. W artykule opublikowanym w serwisie open.fm w dniu 25.10.2022 czytamy o Shakirze: Sprzedała ponad 85 milionów płyt na całym świecie. Należy do 10 najlepszych wykonawców YouTube z ponad 20 miliardami wyświetleń. Warto wspomnieć, że w polskich radiach ostatnio popularna jest nutka artystki zatytułowana “DON’T YOU WORRY” (oraz Black Eyed Peas i David Guetta), której możecie posłuchać na tej stronie.

Przypomnijmy, że dotychczasową dyskografię albumów studyjnych wykonawczyni zamyka wydany 26 maja 2017 krążek ‘El Dorado’, który ukazał się nakładem wytwórni płytowej Sony Music Latin. Hiszpańskojęzyczna płyta jest utrzymana w gatunkach Pop Latin, pop oraz reggaeton i zawiera 13 numerów. Na krążku swojego wokalu użyczyli Maluma, Nicky Jam, Vives, Prince Royce, Black M i Magic!. Album zadebiutował w pierwszej dziesiątce na listach albumów w Argentynie, Austrii, Francji, Hiszpanii i Szwajcarii. Osiągnął również pozycję numer jeden w US Top Latin Albums i piętnaście na liście Billboard 200. W 2018 roku płyta zdobyła nagrodę Grammy dla najlepszego albumu latynoamerykańskiego, dzięki czemu Shakira zdobyła trzecią nagrodę Grammy. Płyta znalazła się na pierwszym miejscu w iTunes w 37 krajach. Album znajduje się wśród najczęściej odtwarzanych kobiecych krążków wszech czasów. Jest to jej 11 krążek studyjny. Aby promować wydawnictwo artystka wyruszyła w trasę koncertową “El Dorado World Tour”, która rozpoczęła się w czerwcu 2018 koncertem w niemieckim Hamburgu a zakończyła 3 listopada 2018 koncertem w kolumbijskiej Bogocie[źródło]Wikipedia, muzyka.interia.pl.

“Ten album to jej osobiste El Dorado – wypełnione skarbami z serca, kosztownymi uczuciami, mieniącymi się wspomnieniami, niezwykle cennymi przyjaźniami i połyskującym złotem szacunkiem i zrozumieniem dla samej siebie. El Dorado to także symbol – skarbu, który musimy sami znaleźć, odkryć” – napisano w podsumowaniu recenzji płyty w serwisie muzyka.interia.pl.

Krążek ‘El Dorado’ to następca krążka studyjnego ‘Shakira’ (2014).

Juan Carlos Ozuna Rosado (ur. 13 marca 1992 w San Juan) – portorykański piosenkarz, znany pod pseudonimem artystycznym Ozuna. Laureat dwóch nagród Latin Grammy. Sprzedano blisko piętnaście milionów jego krążków. Jego nutka „China” zajęła pierwsze miejsce w notowaniu Billboardu Hot Latin Songs. 7 października 2022 roku ukazał się jego krążek studyjny zatytułowany ‘Ozutochi’.

źródło: genius.com, open.fm, | viva.pl, radiozet.pl, zloteprzeboje.tuba.pl, jazzsoul.pl, rmf.fm kultura.onet.pl, empik.com, YouTube, Wikipedia, songkick.com, i inne?