Tainy, Bad Bunny, J Balvin, Dua Lipa – Un Dia (One Day)

O utworze

Jakiś czas temu w sieci ukazała się wspólna nowa piosenka portorykańskiego producenta muzycznego Tainy’ego, angielskiej piosenkarki Duy Lipy, kolumbijskiego piosenkarza J Balvina oraz portorykańskiego piosenkarza Bada Bunny zatytułowana “Un Dia (One Day)”. Kawałek jest dwujęzycznym hymnem nadziei, kwintesencją samego J Balvina, łączącego Kolumbię, Portoryko i Wielką Brytanię i mówi o tęsknocie i nostalgii. Pomimo, że to nutka o złamanym sercu, sprawi ona, że zaczniesz tańczyć i śpiewać. Na polskiej liście Polish Airplay Top 100 kompozycja zajęła najwyższą pozycję numer 11. Na amerykańskiej liście Billboard Hot 100 zajęła najwyższą pozycję numer 63, natomiast na amerykańskich listach Hot Latin Songs (Billboard) i Latin Airplay (Billboard) numer 1.

Gatunek nowej piosenki to urbano latino[źródło]https://music.apple.com/us/album/un-dia-one-day-single/1523100098. Materiał napisali: Alejandro Borrero, Benito Antonio Martínez Ocasio, Clarence Coffee Jr., Daystar Peterson, Dua Lipa, Ivanni Rodriguez, José Álvaro Osorio Balvín oraz Marco Masís. Kompozycja została wyprodukowana przez J Balvina i Tainy’ego.

Teledysk do nowego utworu na YT ukazał się 24 lipca 2020 roku. W chwili pisania tego artykułu klip ma 115 815 328 wyświetleń na Youtube. Wideoklip wyreżyserował Stillz (był reżyserem 8 innych teledysków Bada Bunny), a wystąpiła w nim hiszpańska aktorka Úrsula Corberó (doskonale znana polskim fanom jako Tokio z hiszpańskiego serialu Netflixa „Domu z Papieru”). Klip był nominowany do nagrody People’s Choice Awards w kategorii The Music Video of 2020.

W komentarzu pod wideo J Balvin napisał:

“Una noche sin ti, no es tan fácil baby #UNDÍA”

Komentarz pod wideo dodała też Dua Lipa:

“Thank you J Balvin, Bad Bunny and Tainy after hearing your words , the production and reading your lyrics, I was excited that you asked me to write and add to your story. I hope we painted the picture just how you had imagined in the first place. ”

Translator:

“Dziękuję J Balvin, Bad Bunny i Tainy po wysłuchaniu twoich słów, produkcji i przeczytaniu twoich tekstów, byłem podekscytowany, że mnie o to poprosiłeś napisz i dodaj do swojej historii. Mam nadzieję, że namalowaliśmy obraz dokładnie tak, jak sobie wyobrażałeś.”

Wideo na YouTube

Wideo dostępne jest na tej stronie.

Piosenka w innych serwisach streamingowych

https://tiny.pl/dpd4g

Tekst nagrania “Un Dia (One Day)”

Tekst piosenki dostępny jest na tej stronie.

Jeśli chcesz się wspomóc translatorem do przetłumaczenia tekstu tej kompozycji na język polski to skorzystaj z tej strony.

Artysta/ści

Marco Masís, znany jako Tainy, to portorykański producent muzyczny i autor piosenek. Dużą popularnością na YouTube z jej/jego produkcji cieszy się numer “Agua” (nagrany wraz z J Balvinem), który ma już 399 mln wyświetleń. Dodajmy, że kawałek “Agua” został wydany 9 lipca 2020 roku przez NEON16 i Interscope Records jako główny singiel ze ścieżki dźwiękowej do filmu SpongeBob Movie: Sponge on the Run z 2020 roku. „Agua” charakteryzuje się fragmentem piosenki przewodniej SpongeBob SquarePants w całej nutce. Kompozycja zajęła najwyższą pozycję numer 1 na listach US Latin Airplay (Billboard), US Latin Pop Airplay (Billboard) i US Latin Rhythm Airplay (Billboard), numer 7 na liście US Hot Latin Songs (Billboard) oraz numer 46 na liście Global 200 (Billboard).

Bad Bunny należy do najpopularniejszych artystów na świecie. Artysta znalazł się w pierwszej piątce zestawienia najczęściej odtwarzanych artystów w 2019 w serwisie Spotify. Bad jest uważany za jednego z wykonawców, którzy wyznaczają trendy, za którymi podążają inni wykonawcy ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Portorykańczyk zyskał popularność dzięki wydawaniu swojej muzyki na SoundCloud. Dużą popularnością na Youtube z jego produkcji cieszy się numer “I Like It” (nagrany wraz z Cardi B i J Balvinem), który ma już 1,2 mld wyświetleń. Przypomnijmy, że dotychczasową studyjną dyskografię 26-letniego muzyka zamyka wydany 29 lutego 2020 roku krążek “YHLQMDLG”. Najbliższy koncert wykonawcy ma się odbyć w dniach 2-6 czerwca 2021 na wydarzeniu pn. Primavera Sound Festival w Barcelona, Spain, a kolejny w dniach 10-12 czerwca 2021 na wydarzeniu pn. NOS Primavera Sound w Porto, Portugal.

José Álvaro Osorio Balvín (ur. 7 maja 1985), bardziej znany jako J Balvin, to kolumbijski piosenkarz reggaeton. Nazywany jest „Księciem Reggaetonu” i jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów muzyki latynoskiej ze sprzedażą ponad 35 milionów płyt (albumy i single) na całym świecie. Dużą popularnością na Youtube z jego produkcji cieszy się numer “Mi Gente” (nagrany wraz Willy Williamem), który ma już 2,7 mld wyświetleń. Przypomnijmy, że dotychczasową studyjną dyskografię 35-letniego artysty zamyka wydany 19 marca 2020 roku krążek “Colores”. Najbliższy koncert muzyka ma się odbyć w dniach 6-8 sierpnia 2021 na wydarzeniu pn. Outside Lands Music & Arts Festival w San Francisco, CA, US, a kolejny w dniach 13-15 sierpnia 2021 na wydarzeniu pn. Baja Beach Festival w Rosarito, Mexico.

Dua Lipa (wym. bryt. [ˈduːə ˈliːpə]; alb. [dua liːpa]; ur. 22 sierpnia 1995 w Londynie) – brytyjska wokalistka, autorka tekstów piosenek i modelka pochodzenia kosowsko-albańskiego. Dua rozpoczęła swoją karierę w wieku czternastu lat, gdy dodawała covery słynnych artystów w serwisie YouTube. Dużą popularnością na Youtube z jej produkcji cieszy się numer “New Rules”, który ma już 2,2 mld wyświetleń. Przypomnijmy, że dotychczasową studyjną dyskografię 25-letniej piosenkarki zamyka wydany 27 marca 2020 roku krążek “Future Nostalgia”. Najbliższy koncert artystki ma się odbyć 3 stycznia 2021 w Newcastle Upon Tyne, UK, Utilita Arena, a kolejny 4 stycznia 2021 w Glasgow, UK, The SSE Hydro.

źródło: muzotakt.pl?, allaboutmusic.pl?, music.apple.com, | papaya.rocks, pudelek.pl, Wikipedia, songkick.com, i inne?

Obserwuj Nas w Google News
NowaPiosenka.pl